Dofinansowanie z NFZ
NFZ dysponuje pieniędzmi wpłacanymi w ramach składki zdrowotnej.
W Polsce każdej ubezpieczonej osobie niepełnosprawnej przysługuje bezpłatne lub za dopłatą zaopatrzenie w sprzęt ortopedyczny i środki pomocnicze (aparaty ortopedyczne, gorsety, protezy kończyn, kule, laski, wózki, obuwie ortopedyczne, materace przeciwodleżynowe, pasy przepuklinowe, aparaty słuchowe, sprzęt stomijny, cewniki, inhalatory, okulary, pieluchy i inne).
Dla rodziców dziecka z niepełnosprawnością dostęp do tego rodzaju środków ma ogromne znaczenie.
Aby Wojewódzki Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia zrefundował zakup sprzętu lub środka pomocniczego, należy:
NFZ nie zrefunduje zakupu sprzętu u świadczeniodawcy, który nie ma podpisanej z nim umowy.
Niestety, jeśli środki pomocnicze używa się stale (np. pieluchy), po zlecenie od lekarza i tak trzeba się udać przynajmniej co 3 miesiące.
Jeżeli cena sprzętu przekracza limit, do jakiego NFZ refunduje zakup, kupujący musi pokryć różnicę z własnych środków.
Dofinansowanie z PCPR
W przypadku, gdy nie ma możliwości uzyskania refundacji całości wydatków ze środków NFZ, istnieje możliwość dofinansowania zakupu sprzętu przez powiatowe centrum pomocy rodzinie (PCPR).
Najważniejszym kryterium, jakim kieruje się PCPR, jest średni miesięczny dochód na członka rodziny za rok podatkowy poprzedzający rok, w którym składany jest wniosek (w niektórych przypadkach wymagany jest średni miesięczny dochód obliczony z okresu ostatnich 3 miesięcy przed dniem złożenia wniosku).
Aktualne kryterium dochodowe (na dzień 1.12.2009 r.), od wysokości, którego uzależnia się możliwość otrzymania dofinansowania do zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze osób niepełnosprawnych wynosi:
Aby starać się o dofinansowanie zakupu sprzętu ortopedycznego lub środków pomocniczych, należy złożyć w PCPR następujące dokumenty:
Nie można ubiegać się o refundację zakupu sprzętu ortopedycznego lub środków pomocniczych po fakcie zakupu. Należy zatem wcześniej złożyć odpowiedni wniosek i starać się o takie dofinansowanie z odpowiednim wyprzedzeniem, ponieważ cała procedura może potrwać nawet kilka miesięcy.
Dofinansowanie do zaopatrzenia osób niepełnosprawnych w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze realizują właściwe ze względu na miejsce zamieszkania tej osoby filie MOPS.
Dla osób zamieszkałych w Łodzi:
Dofinansowanie z PFRON
Trzecim sposobem na zdobycie funduszy na przedmioty potrzebne osobie z niepełnosprawnością jest skorzystanie z pomocy Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). W PFRON-ie można starać się o pomoc w zakupie sprzętu komputerowego, oprzyrządowania do samochodu oraz elektrycznego wózka inwalidzkiego.
Niestety środki PFRON są przyznawane w formie corocznej akcji, której termin zmienia się co roku, w związku z czym trzeba pilnie śledzić informacje zawarte na stronach internetowych PFRON, aby nie przegapić terminu składania dokumentów.
Niekiedy z pomocą niepełnosprawnym przychodzą sklepy oferujące sprzęt ortopedyczny itp., które są zainteresowane sprzedażą swoich produktów, w związku z czym oferują pomoc przy załatwianiu formalności.