Osoby z niepełnosprawnością mogą korzystać:
Leczenie uzdrowiskowe przysługuje wszystkim ubezpieczonym (a więc nie tylko osobom z niepełnosprawnością), po spełnieniu określonych warunków w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, z tytułu opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne. Nie jest to jednak świadczenie okresowe, wyjazd rekreacyjny, który przysługuje co roku. Konieczność leczenia uzdrowiskowego wynika przede wszystkim ze stanu zdrowia, który ocenia lekarz.
Jeśli lekarz stwierdzi celowość leczenia, to wystawia na odpowiednim formularzu skierowanie i przesyła je pocztą do właściwego dla ubezpieczonego oddziału wojewódzkiego NFZ. Do skierowania muszą być dołączone aktualne wyniki badań pomocniczych wykonanych zgodnie z zaleceniem lekarza (mogą to być kopie lub odpisy, potwierdzone przez lekarza wystawiającego skierowanie)
W skierowaniu lekarz ubezpieczenia może wskazać, po uwzględnieniu wskazań i przeciwwskazań do leczenia w danym uzdrowisku, miejsce i rodzaj leczenia uzdrowiskowego. Wskazania lekarza nie wiążą jednak oddziału wojewódzkiego NFZ.
Skierowanie (wraz z wynikami badań) jest ważne 12 miesięcy od dnia jego wystawienia.
Oddział NFZ ma 30 dni na rozpatrzenie skierowania, licząc od daty jego wpływu do oddziału. Oddział NFZ potwierdza skierowanie, jeżeli lekarz specjalista stwierdzi zasadność skierowania oraz są miejsca w odpowiednich zakładach lecznictwa uzdrowiskowego, przewidziane w umowach z tymi zakładami. W takim przypadku oddział wojewódzki NFZ określa rodzaj leczenia uzdrowiskowego i jego tryb, wyznacza odpowiedni zakład oraz termin i czas trwania leczenia.
W przypadku składania dokumentów na leczenie uzdrowiskowe należy być przygotowanym na wyjazd do uzdrowiska w wyznaczonym terminie. To nie my bowiem decydujemy o terminie i miejscu leczenia.
Oddział wojewódzki NFZ doręcza ubezpieczonemu potwierdzone skierowanie najpóźniej w terminie 14 dni przed rozpoczęciem leczenia. W przypadku niepotwierdzenia skierowania ubezpieczonemu nie przysługuje odwołanie.
Oddział NFZ prowadzi listę ubezpieczonych, którym nie potwierdzono skierowania z powodu wyczerpania limitu miejsc. W ramach kolejnej puli miejsc, osobom tym oddział NFZ potwierdza skierowania w pierwszej kolejności. Ubezpieczeni, znajdujący się na liście, mają prawo do informacji o swoim miejscu na liście.
Ubezpieczony w ramach leczenia uzdrowiskowego:
W większości przypadków osoby kierowane do sanatorium współuczestniczą w pokryciu kosztów pobytu. Pacjenci pokrywają koszty przejazdu do i z uzdrowiska oraz częściowo zakwaterowania i wyżywienia.
Dzieci i młodzież do ukończenia 18 lat (a jeżeli kształcą się dalej, to do ukończenia 26 lat), dzieci z niepełnosprawnością w znacznym stopniu, a także dzieci uprawnione do renty rodzinnej nie ponoszą odpłatności za koszty wyżywienia i zakwaterowania w prewentoriach i sanatoriach uzdrowiskowych. Rodzice dzieci, przebywający razem z nimi w sanatorium (dotyczy to tylko dzieci do lat 6) ponoszą pełne koszty pobytu w sanatorium, według stawek danego zakładu uzdrowiskowego.
Na podstawie PORADNIKA DLA RODZICÓW DZIECKA Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ
Ewy Świętkowskiej i Anny Puszkarskiej wydanego przez STOWARZYSZENIE PRZYJACIÓŁ INTEGRACJI (za zgodą Stowarzyszenia)