Delfinoterapia polega na zabawach dzieci z delfinami, w czasie, których mali pacjenci wykonują pod nadzorem fizjoterapeutów określone ćwiczenia ruchowe. Podczas zabawy z delfinami zwiększa się też u człowieka wydzielanie endorfin, czyli hormonów produkowanych przez przysadkę mózgową.
Endorfiny zmniejszają odczucie bólu, głodu, ułatwiają oddychanie, wpływają na termoregulację. Efekt terapii jest rewelacyjny zwłaszcza u dzieci cierpiących na autyzm. Maluchy, które nie potrafiły wypowiedzieć ani jednego słowa po takiej rehabilitacji rozmawiają, czytają i reagują na otoczenie. Na świecie działają tylko trzy centra rehabilitacyjne z delfinami m.in. na Ukrainie i USA. Czas oczekiwania na przyjęcie do tych placówek wynosi ponad rok.
Delfinoterapia to jeden z najprzyjemniejszych sposobów terapii. Reakcje tych ssaków zbliżone są do zachowań małego dziecka, dzięki czemu dzieci z ufnością przytulają się do delfinów i nawiązują z nimi bliski kontakt. Bezpośredni kontakt ze zwierzęciem daje świetne rezultaty. Delfinoterapia aktywizuje pracę struktur mózgowych a tym samym całego organizmu, dzięki czemu dzieci autystyczne pracują nad poprawą werbalnej ekspresji. Delfinoterapia w olbrzymiej mierze polega na zabawach dzieci z delfinami, podczas których mali pacjenci wykonują pod okiem fizjoterapeutów określone ćwiczenia ruchowe. W czasie tych zabaw wiązki ultradźwięków emitowane przez delfiny przenikają ludzkie ciało powodując drobne, pozytywne zmiany w zniszczonych komórkach. Delfiny ciekawi u człowieka wszystko, co odbiega od normy np. protezy czy też nowotwory i tam właśnie wysyłają swoje lecznicze wiązki. Ponieważ delfiny są wyposażone przez naturę w echolokator, czyli odpowiednik radaru, same potrafią skupić sygnał na chorym pacjencie, dzięki czemu stymulują chore komórki do powrotu do normalnego funkcjonowania. Podczas zabawy z delfinami zwiększa się też u człowieka wydzielanie endorfin, czyli hormonów produkowanych przez przysadkę mózgową. Endorfiny zmniejszają odczucie bólu, głodu, ułatwiają oddychanie, wpływają na termoregulację. Efekt terapii jest rewelacyjny zwłaszcza u dzieci cierpiących na autyzm. Maluchy, które nie potrafiły wypowiedzieć ani jednego słowa po takiej rehabilitacji rozmawiają, czytają i reagują na otoczenie. Chęć popływania z delfinami jest tak silna, że mali pacjenci szybki i dokładnie wykonują wszystkie polecenia fizjoterapeutów.
Często, żeby zachęcić dzieci autystyczne do zabawy delfin sam im przynosi piłki, hula-hop oraz lekko trąca je dziobem. Dziecko, aby wejść do wody nie może być agresywne, w stanie zaburzenia świadomości, psychoz i lęków. Program terapii musi się składać z co najmniej ośmiu indywidualnych sesji z delfinem, trwającej od 13 minut do 15 minut każda. Najczęściej do terapii wykorzystywane są delfiny butlonose oraz wale białe zwane białuchami.
Butlonosy są szybkie, zwinne i ciekawskie. Uwielbiają zabawy z dziećmi. Pozwalają się głaskać, wkładać ręce do pyska. Z chęcią zajadają ryby podawane im przez małych pacjentów.
Ważące nawet półtorej tony wale białe są spokojne i cierpliwe. Do chorych podpływają bardzo ostrożnie, nie wykonując żadnych gwałtownych ruchów. Emitowane przez nie ultradźwięki są silniejsze niż butlonosów.
Pływanie z delfinami daje niesamowite rezultaty również w przypadku ludzi teoretycznie „zdrowych”, którzy z przyjemnością uczestniczą w seansach relaksacyjnych wyzwalając się od napięć psychicznych, wynikających z towarzyszącego im na co dzień stresu. Najwięksi entuzjaści delfinoterapii twierdzą ponadto, że jest ona niezastąpionym lekarstwem w odbudowie własnej tożsamości i przywróceniu kontaktu z światem zewnętrznym na zasadzie pełnej z nim harmonii.
Delfinoterapia stanowi doskonałe leczenie wspomagające. W delfinariach rehabilitowane są osoby cierpiące na wiele różnych schorzeń, zwłaszcza psychicznych, neurologicznych oraz onkologicznych. Z terapii tej korzystają również kobiety z nieprawidłowym przebiegiem ciąży.
Lista schorzeń leczonych w delfinariach:
Najbliższy ośrodek delfinoterapii znajduje się w Kozaczej Buchcie na Ukrainie. W naszym kraju delfinoterapia jest uznaną prawnie metodą rehabilitowania ludzi.
Delfinarium w Kozaczej Buchcie koło Sewastopolu
Ludmiła Łukina (wybitny znawca delfinoterapi): Gosudarstwiennoje Okeanarium Ludmilla Lukina,
99-24 Sewastopol Kozacza Buchta, ul. Epronowska 7, faks: 00 380 692 242 309
Delfinarium w Jałcie